درد رشد

درد رشد

آیا کودک شما از درد پاها شکایت دارد؟ آیا آنها اغلب در شب با همان درد ضربان دار بیقرار بیدار می شوند؟ آیا سعی کرده اید درد فرزندتان را تسکین دهید اما مطمئن نیستید که باید به پزشک مراجعه کنید یا به او دارو بدهید یا خیر؟ آیا تا کنون چیزی در مورد درد های رشدی کودک شنیده اید؟

اگر این به نظر آشنا می رسد، ممکن است کودک شما دردهای رشدی داشته باشد. همه ما در مورد دردهای رشد شنیده ایم اما آنها در واقعیت چه هستند؟ شما به عنوان والدین چه زمانی باید نگران باشید و چگونه می توانید به فرزندتان کمک کنید؟

همچنین درباره اهمیت بازی در فضای باز برای کودکان پیش دبستانی بیشتر بدانید.

دردهای رشد چیست؟

دردهای رشد تا 40 درصد از کودکان را در مقطعی از دوران کودکی تحت تاثیر قرار می دهد. آنها معمولاً در اوایل کودکی در حدود سنین 3-5 سالگی شروع می شوند و بعداً در سنین کودکی در سنین 8-12 سالگی مجدداً تکرار می شوند. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه رشد استخوان علت دردهای رشد است وجود ندارد، بنابراین معمولاً این دردها با یا بدون دوره رشد رخ می دهند. در نظر گرفته می شود که این دردها به احتمال زیاد مربوط به فعالیت است. کودکان اغلب به گونه‌ای بازی و ورزش می‌کنند که تقاضای زیادی برای بدنشان ایجاد می‌کند. این می تواند باعث ناراحتی و درد در اواخر روز یا حتی روز بعد شود.

دردهای رشد، دردهای عضلانی کرامپ، کسل کننده و کسل کننده هستند که عمدتاً در اواخر بعد از ظهر و عصر بر روی پاهای کودکان تأثیر می گذارد. شدت این دردها متغیر است اما گاهی اوقات می تواند آنقدر شدید باشد که خواب کودک شما را مختل کند. دردها در عضله متمرکز است نه مفصل و بیشتر کودکان درد را در ران، ساق پا و پشت زانو گزارش می کنند. درد در حال رشد باعث قرمزی یا تورم مفاصل نمی شود، این می تواند نشانه چیز جدی تری باشد، بنابراین اگر درد در مفاصل متمرکز شده و قرمز، داغ یا متورم به نظر می رسد به پزشک مراجعه کنید. چه زمانی باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید؟

همچنین درباره فعالیت های پیش دبستانی که می توانید در خانه انجام دهید بدانید.

پزشک عمومی، متخصص اطفال یا فیزیولوژی کودکان می تواند به تشخیص و درمان دردهای رشد کمک کند. برخی علائم و نشانه‌ها وجود دارد که باید به آنها توجه کنید که ممکن است به این معنی باشد که دردی که کودک شما تجربه می‌کند چیزی جدی‌تر است. مراقب موارد زیر باشید:

  • تب
  • بعد از آسیب
  • طولانی مدت و مداوم
  • اول صبح
  • قرمزی، گرما، تورم در مفصل
  • لنگی
  • کهیر
  • اشتهای ضعیف
  • ضعف و خستگی غیر قابل توضیح

لیست بالا نشانه های مربوط به دردهای رشد نیست، بنابراین مهم است که آگاه باشید و در صورت نیاز به متخصص سلامت خود مراجعه کنید.

درباره کودکان در مسیر رسیدن به اهداف خانواده ایده آل نیز بخوانید.

اگرچه دردهای رشد جدی نیستند، اما هنوز هم می توانند تأثیر زیادی بر روی فرزند شما داشته باشند و درد تجربه شده می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. گاهی اوقات به دلیل اینکه درد تا صبح از بین رفته است، افراد می توانند تصور کنند که درد واقعی نیست. اینطور نیست و مهم است که هنگام درد به کودک خود حمایت و اطمینان دهید و به او کمک کنید تا یاد بگیرد که با درد به روشی سالم و غیر محدود کننده زندگی کنار بیاید.

چگونه میتوانی کمک کنی؟

دردی که با دردهای در حال رشد تجربه می شود، درد عضلانی مبهم و گرفتگی است. این نوع درد به خوبی به لمس پاسخ می دهد. ناحیه مورد نظر را ماساژ دهید، به کودک خود چند حرکات کششی آسان را آموزش دهید که می تواند برای تسکین احساس گرفتگی انجام دهد. برای کاهش درد و سفتی عضلات از گرما* استفاده کنید. حمام گرم، پدهای حرارتی و بطری های آب گرم راه خوبی برای تسکین است. از مصرف داروها خودداری کنید زیرا این داروها اغلب برای درد عضلانی بی تاثیر هستند و می توانند عوارض جانبی مضری برای کودک شما داشته باشند. از راهبردهای مقابله با درد مانند نوارهای آرام‌سازی و تجسم هدایت‌شده استفاده کنید، به‌ویژه در شب اگر مانع از خواب رفتن فرزندتان شود.

*همیشه هنگام استفاده از محصولات گرم شده همراه با کودک خود دقت و احتیاط لازم را به کار ببرید.

اگر در مورد دردهای کودک خود نگرانی دارید یا می خواهید در مورد نحوه ماساژ و کشش برای تسکین درد راهنمایی بگیرید، با ما در ارتباط باشید.

همچنین درباره حرکات کششی آرامش بخش کودکان قبل از خواب  و همنیطور درباره تقویت عضلات دست کودکان با تمرینات ساده در منزل نیز بیشتر بدانید.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *