روانپزشکی کودکان

روانپزشکی کودکان

روانپزشکی اطفال تخصصی است که بر مؤلفه های بیولوژیکی، روانی و اجتماعی اختلالات رفتاری، عاطفی، رشدی و سلامت روان کودک و نوجوان تمرکز دارد.

اختلالات روانپزشکی در میان کودکان شایع است، اگرچه اغلب کمتر تشخیص داده می شود. تخمین زده می شود که از هر شش کودک بین دو تا هشت سال، یک نفر دارای اختلال روانی، رفتاری یا رشدی است. مشکلات رفتاری، اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)، اضطراب و افسردگی از شایع ترین اختلالات سلامت روان در میان کودکان و نوجوانان هستند.

اگر کودک شما نشانه‌ هایی از یک اختلال سلامت روان را نشان می‌ دهد که می ‌تواند شامل ناتوانی در تنظیم احساسات، اختلال در تفکر یا رفتار نامناسب سن، غم و اندوه مداوم، تغییر در عادات خواب یا خوردن یا تغییر در عملکرد مدرسه باشد، مهم است که به دنبال آن باشید.

روانپزشک اطفال با کودکان و والدین یا سرپرستان آنها کار می کند تا ارزیابی، تشخیص، مداخله و برنامه درمانی را ارائه دهد.

روانپزشکی کودکان چگونه کار می کند:

روانپزشکی کودکان که مخصوص نوجوان نیز است، بر جنبه های بیولوژیکی، اجتماعی و روانی اختلالات رفتاری، ذهنی، عاطفی و رشدی در کودکان و نوجوانان تمرکز دارد.

برای درک وضعیت سلامت روان کودک یا نوجوان، اغلب به یک ارزیابی روانپزشکی جامع نیاز است. این ممکن است چندین ساعت یا چندین بازدید طول بکشد و اغلب شامل موارد زیر است:

مروری بر مشکلات، علائم و نگرانی های موجود

تاریخچه سلامت و سلامت روان خانواده

اطلاعاتی در مورد سلامت، بیماری (فیزیکی و روانی)، برنامه های درمانی، یا داروهای کودک

اطلاعات در مورد رشد کودک

اطلاعاتی در مورد عادات مدرسه، دوستان و روابط نزدیک خانوادگی کودک

مصاحبه با والدین یا سرپرستان

معاینات آزمایشگاهی، مانند آزمایش خون، اشعه ایکس، یا ارزیابی های ویژه

یک روانپزشک اطفال همچنین ممکن است از والدین یا سرپرستان اجازه درخواست کند تا با معلمان کودک، پزشک خانواده، بستگان یا سایر افراد مرتبط تماس بگیرد که به درک آنها از وضعیت کودک کمک می کند. از آنجا، روانپزشک تشخیصش را می دهد و یک برنامه درمانی برای فرزندتان توصیه می کند.

بیماری های رایج روانپزشکی در بین کودکان و نوجوانان:

بیماری روانی تبعیض قائل نمی شود و می تواند هر کودکی را در هر خانواده ای تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، وضعیت اجتماعی-اقتصادی کودک (SES)، سطح استرس، و ساختار خانواده، همراه با شیوع ناملایمات دوران کودکی می ‌تواند به وضعیت سلامت روان را بهبود بخشد یا آن را بدتر کند.

اغلب، کودکان کم درآمد، اقلیت های نژادی و قومی، و همچنین کودکان در مناطق روستایی، با موانع قابل توجهی برای تشخیص، درمان و مراقبت مواجه هستند که می تواند آنها را در معرض خطر بالاتری برای این نوع بیماری ها قرار دهد.

شایع ترین بیماری های روانی کودکان و نوجوانان عبارتند از:

بیش فعالی

اختلال وسواس اجباری (OCD)

اختلال سلوک (CD)

اضطراب

افسردگی

سندرم تورت

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD)

اگرچه بیماری روانی در بین کودکان شایع است، اما اغلب تشخیص داده نمی شود. مطالعه اخیر نشان داد که از بین 7.7 میلیون کودکی که دارای اختلال سلامت روان قابل درمان هستند، تنها نیمی از آنها توسط متخصص بهداشت روان درمان شده اند.

دسترسی محدود به روان پزشک قابل، هزینه‌ های درمان، و نگرانی در مورد دارو تنها برخی از عواملی هستند که مانع از دریافت مراقبت‌ های مناسب برای کودکان می ‌شوند.

درباره گفتار درمانی در منزل برای کودکان مبتلا به ASD بدانید.

نیاز مداوم به روانپزشک کودک و نوجوان:

با توجه به افزایش نگرانی ‌های مربوط به سلامت رفتاری و روانی در میان کودکان و نوجوانان، نیاز روزافزونی به روان ‌پزشک کودکان نیز وجود دارد.

روانپزشکان اطفال، سه سال دوره رزیدنتی و دو سال آموزش تخصصی در روانپزشکی کودک و نوجوان را گذرانده اند. آموزش گسترده شان آنها را با مجوزها، گواهینامه ها و تخصص مورد نیاز برای تشخیص و درمان اختلالات روانپزشکی کودکان مجهز می کند.

در ایالات متحده، تقریباً 8300 روانپزشک کودک و نوجوان مشغول به کار هستند، که برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد کافی نیست. این روانپزشکان اغلب در مناطق شهری نیز متمرکز هستند و دسترسی به این خدمات را برای جوامع روستایی دشوار می کند.

یک مطالعه تخمین می زند که میانگین زمان انتظار برای مراجعه به روانپزشک کودک 7.5 هفته است.

در حالی که مراقبت های بهداشتی از راه دور در سراسر کشور در حال افزایش است، این هنوز هم مشکل جاری را حل نمی کند، زیرا کمبود قابل توجهی از متخصصان بهداشت روان، به ویژه در زمینه های تخصصی مانند روانپزشکی کودکان وجود دارد.

سخن پایانی:

دلایل زیادی برای مراجعه به روانپزشک کودکان وجود دارد. اگر کودکی نشانه‌ هایی از یک اختلال روانی را نشان می ‌دهد، اخیراً تروما را تجربه کرده است، یا قادر به فعالیت در مدرسه یا خانه نیست، مداخله توصیه می‌ شود.

زمان انتظار برای مراجعه به روانپزشک اطفال ممکن است طولانی باشد، اما این نباید شما را از مراجعه به مراقبت منصرف کند. درمانگران کودک و نوجوان، روانشناسان، مشاوران و مددکاران اجتماعی به طور گسترده در دسترس هستند و دسترسی به آنها آسان تر است.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *