شوخ طبعی در خواهر و برادر

شوخ

ممکن است هنگام بزرگ شدن، تبادلات احمقانه با برادر یا خواهر خود را به خاطر بیاورید. تحقیقات نشان داده است که روابط خواهر و برادر نقش مهمی در رشد کودک دارد. این یکی از پایدارترین روابط است و با نزدیکی، همکاری، درگیری و بازی مشخص می شود. اکنون تحقیقات ما ما را یک گام نزدیک‌تر کرده است تا بفهمیم اشتراک‌گذاری شوخ طبعی با خواهر یا برادر چقدر مهم است.

شوخ طبعی بخشی جهانی از تجربه انسانی است. اما اگرچه مدت‌هاست که مورد توجه فیلسوفان و روان‌شناسان بوده است، اما مطالعات نسبتا کمی در مورد انواع شوخ طبعی کودکان خردسال در روابط نزدیک خود تحقیق کرده‌اند.

از تحقیقاتی که انجام شده است، می دانیم که کودکان از سنین پایین از اتفاقات غیرمنتظره یا غافلگیرکننده لذت می برند. در دوران نوزادی، آنها با قایم باشک و دلقک زدن با مراقبان خود سرگرم می شوند. در دوران نوپا، کودکان مجموعه‌ای پیشرفته و متنوع از ناسازگاری‌های طنزآمیز (تضاد بین آنچه انتظار می‌رود و واقعیت پوچ) را به نمایش می‌گذارند.

آنها از اشیاء سوء استفاده می کنند و به آنها برچسب اشتباه می زنند، با صدا بازی می کنند، قوانین را رعایت می کنند و با بازیگوشی دیگران را اذیت می کنند. فراتر از سال های پیش دبستانی، کودکان شروع به بازی با کلمات به روش های پیچیده تری می کنند. آنها معماها و جوک ها را می سازند و می گویند (با خط هایی با موفقیت های متفاوت)

درباره روانشناسی نقاشی در کودکان بیشتر بدانید.

محققان پیشنهاد کرده اند که تولید شوخ طبعی مستلزم مهارت های شناختی و اجتماعی قابل توجهی است. گفتن یک جوک موفق به مهارت های زبانی و زمان بندی، توانایی درک ذهن و احساسات دیگران (یا داشتن نظریه ذهن)، توانایی تفکر خلاقانه و سریع نیاز دارد.

اما ما جوک نمی‌گوییم و کارهای خنده‌دار انجام نمی‌دهیم فقط برای اینکه مردم لبخند بزنند – تصور می‌شود که تولید طنز کارکردهای مهم بسیاری را انجام می‌دهد. نه تنها ما را می خنداند، بلکه باعث تقویت روابط دوستانه، کاهش تنش و کمک به مقابله با استرس و اضطراب می شود. بنابراین جای تعجب است که کار بسیار کمی بر روی طنز در یکی از مهمترین روابط دوران کودکی، بین خواهر و برادر متمرکز شده است.

داداش! خواهر!

لحظات کمدی و پوچ بخشی از زندگی روزمره برای بسیاری از خانواده ها است. در مشاهدات روانشناس جودی دان از تعاملات اولیه خواهر و برادر، کودکان به ویژه از بازی طنز با مضامین ممنوع و نفرت انگیز (یا “طنز حمام”) لذت می بردند.

همانطور که رابطه خواهر و برادری را می توان به عنوان یک زمینه آموزشی برای مهارت های اجتماعی حیاتی مانند مذاکره و مدیریت بازی و تعارض در نظر گرفت، دائمی بودن آن به کودکان این امکان را می دهد تا مرزهای چیزهایی را که یکدیگر ممکن است (و ممکن است نه) خنده دار بدانند، بدون به خطر انداختن رابطه کشف کنند.

در مطالعه مشاهده‌ای اخیر ما که در مجله بریتانیایی روانشناسی رشد منتشر شد، انواع مختلفی از شوخ طبعی تولید شده توسط گروهی از کودکان هفت ساله را شناسایی کردیم که با خواهر یا برادر بزرگتر یا کوچکتر خود بازی می کردند. ما دریافتیم که شوخ طبعی خود به خود در بازی کودکان با خواهر و برادرشان بسیار رایج است. اغلب خوش اخلاق، تکراری و به خوبی تکرار شده بود و منعکس کننده تجربیات مشترک و پیوندهای خواهر و برادری آنها بود.

خواهر و برادرها انواع مختلفی از طنز را تولید کردند. کودکان اغلب با کلمات (مانند سخنان بیهوده، معماها، و ساختن داستان های پوچ) و صداها (شعار، آواز بیش از حد اغراق آمیز و صداهای احمقانه) بازی می کنند. آن‌ها همچنین ناهماهنگی‌ها را اجرا و توصیف کردند (عمدا باعث می‌شوند اشیا اعمال اشتباه انجام دهند)، مضامین تابو به اشتراک گذاشته شده (دمیدن تمشک و ایجاد صداهای بی‌رحمانه)، درگیر شوخی‌ها (توسعه‌های سبک دل و بازیگوش و خشن و غلتیدن)، و دلقک‌ها (ژست‌های احمقانه، حرکات بدن و کشیدن صورت) تا خواهر و برادر خود را بخندانند.

درباره شناسایی کودکان مبتلا به اوتیسم بیشتر بدانید.

ما همچنین متوجه شدیم که وقتی بچه‌های هفت ساله با یک خواهر یا برادر کوچک‌تر با هم بازی می‌کردند، به‌عنوان یک جفت صداهای طنزآمیزتری تولید می‌کردند (مانند فریاد زدن با صدای بلند: «اووو! من لاغر شده‌ام!») بچه های هفت ساله با یک خواهر یا برادر بزرگتر. به گفته محققان دیگر، به محض اینکه کودکان قوانین جدید را یاد می گیرند، از اغراق و تحریف آنها لذت می برند. این احتمال وجود دارد که جفت‌های خواهر و برادر کوچک‌تر از بازی کردن با قوانین و قراردادهای تازه آموخته شده درباره صدا در مکالمه لذت می‌بردند.

با شناسایی این تفاوت ها در شوخ طبعی بین خواهر و برادر، ما یک گام به درک نقش و عملکرد شوخ طبعی مشترک در نزدیک ترین روابط کودکان نزدیک تر شده ایم. با این حال، کار بسیار بیشتری مورد نیاز است تا کشف شود که تولید شوخ طبعی دقیقاً چه معنایی برای رشد مهارت های اجتماعی و شناختی، یادگیری و بهزیستی روانی در دوران کودکی دارد.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *