مکیدن غیر مغذی (NNS) در نوزادان

مکیدن

نوزادان نیاز ذاتی به مکیدن دارند. این یک رفلکس است که آنها با آن متولد می شوند. مکیدن غیر مغذی (NNS) به رفتار مکیدن اشاره دارد که هیچ مزیت تغذیه ای ندارد. بنابراین شیردهی و تغذیه با شیشه شیر مغذی هستند، در حالی که مکیدن شست، مکیدن انگشت و پستانک غیر مغذی هستند. در کمال تعجب، NNS در واقع می تواند برای نوزادان مفید باشد.

فواید مکیدن برای نوزادان

NNS اولین گام در کمک به نوزادان است که یاد بگیرند عواطف و احساسات خود را تنظیم کنند و خود را آرام کنند. نوزادان در واقع از هفته 20 تا 29 بارداری شروع به مکیدن انگشت در رحم می کنند. بسیاری از مادران از دیدن تصاویر اولتراسوند از کودک خود با انگشت یا حتی انگشت پا در نزدیکی دهان شگفت زده می شوند..

یکی دیگر از مزایای NNS این است که به کودکان کمک می کند تا تمرکز و توجه بیشتری داشته باشند و راحتی و امنیت را نیز فراهم می کند. مکیدن اغلب زمانی اتفاق می افتد که کودک احساس بی حوصلگی یا ناراحتی می کند و زمانی که خسته است. تقریباً 100 درصد کودکان شست خود را می مکند.

درباره بهترین راه برای درمان اختلال تلفظ در کودک بیشتر بدانید.

تجربه ای شبیه اعتیاد

مکیدن شست یا استفاده از پستانک به خودی خود برای کودکان مشکلی ایجاد نمی کند و بیشتر آنها در سنین 2 تا 4 سالگی این عادت را به تنهایی ترک می کنند. اگر بیش از 4 سالگی ادامه یابد مشکل ساز می شود زیرا تبدیل به یک عادت منفی شده است و ترک کردن آن سخت است.

هنگامی که بچه ها شست (یا پستانک) خود را می مکند، تغییرات فیزیولوژیکی رخ می دهد. یک ماده شیمیایی آرام بخش به نام بتا اندورفین وجود دارد که تولید می شود. اندورفین ها به گیرنده های مواد افیونی در مغز کودک متصل می شوند و ارتباط لذت بخشی ایجاد می کنند. احساس لذت‌ بخش تجربه ‌ای شبیه به اعتیاد ایجاد می ‌کند، و این چیزی است که ترک آن را برای کودکان دشوار می سازد.

مشکلات دندان، زبان و کام

والدین به راحتی می توانند تغییرات دندانی کودک خود را که در نتیجه مکیدن طولانی مدت ایجاد می شود، مشاهده کنند. تغییرات می تواند دندانی و اسکلتی باشد. اغلب دندان ها بیرون رانده می شوند. سقف دهان یا کام، بلند و قوس دار می شود. گاهی اوقات فرورفتگی ای که شکل انگشت شست است در کام سخت به وجود می آید.

چیزی که والدین نمی توانند ببینند، تغییر در وضعیت استراحت زبان است که مکیدن انگشت شست را تشویق می کند. وضعیت استراحت طبیعی زبان از حدود 4 سالگی به بعد در قوس دندانی بالایی دور از دندان است. در اکثریت قریب به اتفاق (بیش از 99 درصد) کودکانی که بیش از 5 سال سن می ‌مکند، زبان در حالت استراحت کم به جلو قرار می‌گیرد و در برخی موارد زبان در حین بلع و صحبت کردن به جلو می ‌رود.

همین منجر می شود که آن ها در گاز گرفتن برخی غذاها مانند شیرینی و پیتزا با مشکل مواجه شود. کودکان ممکن است نسبت به بافت ها و سازگاری های خاص نیز بیزاری پیدا کنند.

عزت نفس کودکان نیز ممکن است به دلیل عادات دهانی طولانی مدت دچار مشکل شود. آن‌ ها ممکن است از شرکت در مهمانی هایی که شب در آن جا می خوابند یا رویدادهای دیگر نگران باشند، و از این می ‌ترسند که اگر انگشتان جلوی همسالانشان در دهانشان فرو برود، مسخره شوند. آنها ممکن است به دلیل بیرون زدگی دندان هایشان یا به این دلیل که خوردن غذا با دهان باز ممکن است نامرتب باشد، اذیت شوند.

آنچه والدین می توانند انجام دهند

والدین چه کاری می توانند انجام دهند؟ بدیهی است که یادآوری به فرزندتان با عصبانیت برای بیرون آوردن انگشتان از دهان کارساز نیست، زیرا بچه های زیادی هستند که هنوز می مکند. توجه به زمانی که کودک شما مک نمی‌ زند و تعریف و تمجید کردن، می ‌تواند مفید باشد، البته فقط برای یک لحظه. دستگاه های دندانپزشکی تنبیهی در طولانی مدت موثر نیستند و می توانند باعث درد و ناراحتی کودک شوند.

مشغول نگه داشتن دست های کودک با دستکاری ها و سایر فعالیت های عملی می تواند در کوتاه مدت موثر باشند. بهتر است زمان تلویزیون دیدن را نیز محدود کنید، زیرا یک محیط عالی برای مکیدن انگشت است. ماشین سواری طولانی نیز مشکل ساز است. کیسه ای از اسباب بازی های کوچک و اشیاء برای کاوش می تواند جایگزینی برای مکیدن باشد.

درباره بازی درمانی کودک بیشتر بدانید.

از کجا کمک بگیریم

هنگامی که احساس می کنید به عنوان والد، کوله باری از ترفندهای بی نتیجه دارید، بهترین قدم بعدی این است که به دنبال یک متخصص عضلانی دهان و صورت (COM) باشید تا کمک کند. COM ها آسیب شناسان گفتار یا بهداشت دهان و دندان هستند که کار و دوره آموزشی پیشرفته ای را گذرانده اند. آنها باید از یک رویکرد غیر تنبیهی استفاده کنند و مهمتر از همه فقط با بچه هایی کار کنند که آماده توقف هستند و می خواهند متوقف شوند. ممکن است والدین بخواهند فرزندشان متوقف شود، اما انگیزه واقعاً باید از درون فرزند شما نشات بگیرد.

بچه‌های 4 ساله را می‌ توان از طریق برنامه‌ ای راهنمایی کرد که وقتی آماده هستند، مکیدن انگشت را متوقف کنند. توقف زودهنگام نیز احتمال رشد طبیعی دندان و صورت را افزایش می دهد.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *