نارساخوانی

نارساخوانی

بیایید نگاهی دقیق‌ به نارساخوانی بیندازیم. امیدواریم این دانش به شما کمک کند تا ببینید چگونه کودکان مبتلا به این مشکل هنوز هم می توانند رشد کنند و موفق شوند.

نارساخوانی چیست؟

به عنوان یک اختلال زبان رشدی شناخته می شود. بر خلاف برخی دیگر از ناتوانی های یادگیری، معمولاً در کودکانی که بینایی و هوش طبیعی دارند، رخ می دهد.

کمی در مورد نارساخوانی تحقیق کنید، متوجه خواهید شد که معمولاً به عنوان یک اختلال خواندن تعریف می شود. در حالی که این مطمئناً تا حدی درست است – این کل داستان در مورد نارساخوانی نیست.

نارساخوانی برای مدت طولانی وجود داشته است. در ابتدا در اواخر دهه 1800 توسط محققی ابداع شد که تمرکز اصلی او بر مشکلات خواندن و زبان در بزرگسالان بود.

در گذشته، محققان بر این باور بودند که این موضوع یک مسئله بصری است که بر توانایی فرد در تشخیص کلماتی که در صفحه می‌دید تأثیر می‌گذارد.

با این حال، تحقیقات کنونی موافق است که نارساخوانی نه تنها بر مهارت‌های خواندن، بلکه بر مهارت‌های آگاهی واج‌شناختی در افرادی که آن را تجربه می‌کنند نیز تأثیر می‌گذارد.

آگاهی واج شناختی توانایی ما برای تشخیص و دستکاری صداهای زبان گفتاری است. این مهارت برای به دست آوردن مهارت های سوادآموزی اساسی است، زیرا درک چگونگی ترکیب صداها یک عنصر سازنده مهم برای یادگیری نحوه ترسیم صداهای زبان گفتاری ما بر روی نمادها (یا حروف) زبان نوشتاری ما است.

محققان دریافته اند که کودکان مبتلا به آن اغلب با به خاطر سپردن صداها، ترکیبات صدا و کل کلمات مشکل دارند. این دانش در تشخیص صداها و کلمات هنگام خواندن بسیار مهم است، بنابراین به راحتی می توان فهمید که چرا نارساخوانی اغلب یک اختلال خواندن نامیده می شود.

کودکان مبتلا به نارساخوانی معمولاً در خواندن سطح کلمه و همچنین مهارت های املایی با مشکل مواجه می شوند. این مسائل می تواند بر توانایی آنها برای کسب مهارت های سواد لازم برای موفقیت در مدرسه تأثیر منفی بگذارد.

نارساخوانی یک نوع بسیار شایع اختلال یادگیری است که سالانه چندین میلیون مورد جدید تشخیص داده می شود. این عدد ممکن است زیاد به نظر برسد – اما این لزوماً به این معنی نیست که موارد نارساخوانی در واقع در حال افزایش هستند.

به احتمال زیاد، تعداد بالای موارد تشخیص داده شده نارساخوانی به این دلیل است که ما امروزه در شناسایی و تشخیص این موضوع در هنگام بروز آن بسیار بهتر هستیم.

و این چیز خوبی است – زیرا به این معنی است که کودکان امروزی مبتلا به نارساخوانی به درمان و حمایت مورد نیاز خود دسترسی پیدا می کنند.

این همچنین به این معنی است که اگر کودکی دارید که مبتلا به نارساخوانی تشخیص داده شده است شما تنها نیستید.

بسیاری از کودکان مبتلا به آن با انواع مسیرها و فرصت های شغلی به بزرگسالان موفقی تبدیل می شوند. در واقع، امروزه بسیاری از بزرگسالان به نارساخوانی مبتلا هستند که هرگز واقعاً تشخیص داده نشده است – برخی حتی تا مدت‌ها بعد در زندگی متوجه نمی‌شوند که به آن مبتلا هستند.

اکنون که اطلاعات بیشتری در مورد نارساخوانی وجود دارد، بسیاری از مردم متوجه شده اند که مشکلات یادگیری که در مدرسه تجربه کرده اند به دلیل همین موضوع بوده است.

وقتی نوبت به فرزند شما می‌رسد، هدف ما این است که با شناسایی و درمان نارساخوانی‌شان در اسرع وقت، از این مبارزه در امان بمانیم. مداخله و درمان زودهنگام برای مسائلی مانند نارساخوانی می تواند تفاوت بزرگی در زندگی و تجربه کودک در مدرسه ایجاد کند.

کم شنوایی چیست؟

چگونه نارساخوانی بر کودکان مدرسه‌ای تأثیر می‌گذارد؟

در حالی که نارساخوانی ممکن است زندگی کودک را به طرق مختلف تحت تأثیر قرار دهد، تأثیر منفی آن بر تجربه مدرسه آنها مانع بزرگی است که ما درمانگران برای غلبه بر آن تلاش می کنیم.

کودکان معمولاً تا زمانی که وارد مدرسه شوند، مبتلا به نارساخوانی تشخیص داده نمی شوند. این بیشتر به این دلیل است که قابل تشخیص ترین علائم و نشانه های نارساخوانی تا زمانی که کودک شروع به یادگیری خواندن و نوشتن کند، ظاهر نمی شود. همچنین، والدین ممکن است متوجه نشانه‌های نارساخوانی نشوند زیرا برای انجام این کار آموزش ندیده‌اند – یا ممکن است علائم را به مسائل یا نگرانی‌های دیگر مطرح کنند.

وقتی نوبت به مهارت‌های سوادآموزی نوظهور می‌رسد، سیستم مدرسه با سرعت زیادی پیش می‌رود. انتظار می رود تا پایان کلاس اول، دانش آموزان خواندن و نوشتن را بدانند. در کلاس سوم، یک تغییر عمده اتفاق می افتد که دانش آموزان را از یادگیری به خواندن به خواندن برای یادگیری تبدیل می کند.

در این سطح، از کودکان انتظار می رود که بتوانند بر درک مطالبی که می خوانند تمرکز کنند و تمرکز یادگیری به درک و استخراج معنا از متن چاپی معطوف می شود.

کودکان مبتلا به نارساخوانی می توانند به راحتی از همسالان خود در این دوران حساس در آموزش عقب بمانند. به همین دلیل بسیار حیاتی است که برای شناسایی و درمان مسائل مربوط به مهارت‌های خواندن، نوشتن و زبان در اسرع وقت تلاش کنیم تا از بروز یا افزایش این شکاف جلوگیری کنیم.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *