گفتار درمانی برای کودکان مبتلا به شکاف کام

گفتار درمانی برای کودکان مبتلا به شکاف کام

گفتار درمان‌هایی که برای کودکان مبتلا به شکاف کام کار می کنند آموزش بیشتری برای تشخیص و درمان مشکلات خاص ناشی از شکاف کام دارند. کودکانی که با شکاف کام متولد می شوند ممکن است برای کمک به مشکلاتی مانند:

اختلالات بیان و رزونانس

اختلال بیان زمانی است که کودک در تولید صداهای خاص مشکل دارد. “گفتار شکاف کام” به خطاهای صوتی گفتاری اشاره دارد که در کودکان مبتلا به شکاف کام شایع تر است. این شامل:

گلوتال متوقف می شود: زمانی که کودک تارهای صوتی خود را (که در جعبه صدا قرار دارد) به هم فشار می دهد، توسط یک “پاپ” هوا شکل می گیرد. رها شدن هوا می تواند باعث شود به نظر برسد که کودک یک حرف صامت را حذف می کند (مثل گفتن «–همه» برای «توپ»).

اصطکاک بینی: با هدایت جریان هوا از طریق حفره بینی، به جای حفره دهان، در حین صحبت ایجاد می شود. به نظر می رسد که کودک برای صداهای خاصی مانند S در کلمه “خورشید” “از طریق بینی صحبت می کند”.

اصطکاک حلقی : با فشار دادن پایه زبان به پشت گلو و آزاد کردن جریان هوا برای گفتار ایجاد می شود. ممکن است به نظر برسد که کودک برای صداهای خاصی از “ش خش دار” استفاده می کند، مانند “ش” در کلمه “کفش”.

ایست های کامی میان پشتی: زمانی که وسط زبان با وسط سقف دهان تماس پیدا می کند، ایجاد می شود و به عنوان جایگزینی برای این صداها استفاده می شود: ت، د، ک، و گ. هنگامی که کودک یک توقف کامی میان پشتی ایجاد می کند. ، اغلب “در بین” ت و ک به نظر می رسد.

اختلال رزونانس به مقدار غیرعادی انرژی صدای بینی در هنگام صحبت کردن کودک اشاره دارد که می تواند منجر به موارد زیر شود:

بیش از حد بینی (انرژی صدای بیش از حد بینی): این باعث می شود کودک صدای “بینی” داشته باشد.

هیپوناسیالیتی (انرژی بسیار کم صدای بینی): این باعث می شود کودک به نظر برسد که سرماخورده است.

رزونانس مختلط (کمی از هر دو): پر بینی ممکن است به این معنی باشد که کام کودک به درستی کار نمی کند که به آن اختلال عملکرد ولوفارنکس (vee-low-fair-en-JEE-ul) می گویند. این می تواند درک گفتار کودک را برای دیگران سخت کند و ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشد.

اهداف گفتار درمانی برای کودکان مبتلا به شکاف کام چیست؟

گفتار درمانی زمانی بهترین نتیجه را دارد که یک آسیب شناس گفتار-زبان به صورت تک به تک با کودک کار کند. با این حال، گاهی اوقات، درمان در گروه های کوچک انجام می شود.

اهداف اصلی برای کمک به کودکان مبتلا به “گفتار شکاف کام” عبارتند از:

  • با استفاده از تکنیک های مفصل درمانی، بیان صحیح (قرار دادن، نحوه و صداگذاری) را ایجاد کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که فشار دهانی خوبی در طول تولید صدا وجود دارد.
  • الگوهای گفتاری حرکتی جدیدی را ایجاد کنید که جایگزین خطاهای صدای گفتار شوند.

چگونه والدین می توانند کمک کنند؟

گفتار درمانی باید در اسرع وقت شروع شود. کودکانی که گفتار درمانی را زود شروع می کنند، موفقیت بیشتری کسب می کنند. درمان همچنین می تواند به بچه های بزرگتر کمک کند، اما پیشرفت آنها می تواند کندتر باشد زیرا الگوهای حرکتی آنها ریشه دارتر است.

حمایت والدین کلید موفقیت پیشرفت کودک در گفتار درمانی است. کودکانی که این برنامه را سریع‌ترین و با طولانی‌ترین نتایج تکمیل می‌کنند، کسانی هستند که والدینشان درگیر آن هستند.

درمانگر شما باید بعد از هر جلسه تکالیفی را به شما و فرزندتان بدهد. کمک به فرزندتان در تکمیل این فعالیت ها، پیشرفت مداوم و انتقال مهارت های جدید را تضمین می کند. به عنوان مثال، تمرین صدای P به مدت 30 دقیقه در هفته در درمان زمانی که به مدت 10 دقیقه در روز در خانه نیز انجام شود بسیار مؤثرتر است.

فرآیند غلبه بر اختلال گفتار یا زبان می تواند کمی زمان و تلاش ببرد. بنابراین مهم است که همه اعضای خانواده صبور باشند و درک کنند.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *