3 روش برای پیش بینی قد کودک

قد کودک

آیا فرزند شما کوتاه، قد بلند یا متوسط ​​خواهد بود؟ این سوالی است که بسیاری از والدین می پرسند، اما هیچ راه جادویی ای برای نگاه کردن به آینده و دیدن قد کودک در زمان بزرگ شدن وجود ندارد. با این حال، با استفاده از روشی که می تواند قد فرزندتان را در آینده پیش بینی کند، می توانید ایده خوبی به دست آورید.

سه روش وجود دارد که می توانید برای تخمین قد فرزندتان در بزرگسالی استفاده کنید. در حالی که هیچ یک از این روش‌ها کامل نیست، اما هر یک از این روش ‌ها می ‌تواند به شما ایده دهد که بچه ‌هایتان وقتی بزرگ می‌ شوند چه قدی خواهند داشت.

مهمتر از آن، این روش ها ابزارهای مفیدی هستند که پزشک اطفال شما می تواند از آن برای تشخیص اینکه بچه هایتان به خوبی رشد می کنند یا نه استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر فرزند شما پتانسیل ژنتیکی این را دارد که به قد 184 سانت برسد، اما منحنی رشدش نشان می دهد که او نهایت به 160 سانتی متر خواهد رسید، ممکن است پزشک بخواهد علت احتمالی آن را بررسی کند.

عوامل زیادی می توانند بر رشد فرزندانتان تأثیر بگذارند، از جمله سلامت کلی و وضعیت تغذیه آنها و همچنین پتانسیل ژنتیکی آنها.

روانشناسی کودک چیست و چرا بسیار اهمیت دارد؟ 

روش دوضرب در دو

روش “دو سال ضربدر دو” برای پیش بینی قد کودک در آینده به همان اندازه که به نظر می رسد آسان است. تنها اشکالی که این روش دارد این است که باید تا دو سالگی صبر کنید یا اندازه گیری هایی را که در آن زمان انجام داده اید پیدا کنید. این روش برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته است، اگرچه هیچ تحقیقی مبنی بر صحت این روش صورت نگرفته اما اکثرا جوابگو بوده است.

 پیش بینی قد کودک با این روش

قد فرزندتان را در ۲ سالگی مشخص کنید.

این ارتفاع را در 2 ضرب کنید. نتیجه اندازه قد پیش بینی شده آن هاست. به عنوان مثال، اگر کودک شما در سن 2 سالگی 90 سانتی متر قد دارد، ممکن است در بزرگسالی 180 سانتی متر قد داشته باشد. آکادمی اطفال آمریکا اشاره می کند که دختران سریعتر از پسران رشد می کنند. ممکن است با دو برابر کردن قد دخترتان در ۱۸ ماهگی به جای ۲۴ ماهگی، پیش ‌بینی دقیق ‌تری برای دخترتان به دست آورید.

قد کودک

پیش بینی قد کودک با روش منحنی (Curve)

روش “پیروی از منحنی” راه آسان دیگری برای پیش بینی قد در بزرگسالی کودک شما است. این روش بر اساس نمودارهای رشد استاندارد است که توسط پزشکان اطفال برای نظارت بر رشد کودک استفاده می شود.

نمودارهای رشد فعلی برای کودکان در ایالات متحده از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در دسترس است. یک جدول جداگانه برای پسران و دختران وجود دارد و شما می توانید از نمودارهای “قد و وزن نسبت به سن” استفاده کنید.

پیش بینی قد کودک با روش منحنی

قد فعلی فرزندتان را اندازه بگیرید.

آن را روی منحنی رشد رسم کنید.

منحنی رشد آنها را دنبال کنید و ببینید در بزرگسالی به کجا می رسند!

نتیجه، قد پیش بینی شده آنها در بزرگسالی است. به عنوان مثال، اگر پسری در سن 6 سالگی 109 سانتی متر قد داشته باشد، می توانید انتظار داشته باشید که او در بزرگسالی 66- حدودا در سن 19 تا 20 سالگی- به 167 سانتی متر برسد.  

پیش بینی کننده قد بالقوه ژنتیکی

از بین تمام روش های پیش بینی قد، این روش به عنوان دقیق ترین روش شناخته می شود. در این روش، متخصصان  پتانسیل ژنتیکی کودک بر اساس میانگین قد والدین را در نظر می گیرند. این روش به روش قد متوسط ​​والدین یا روش Tanner معروف است.

آنچه والدین باید در مورد OCD (اختلال وسواس فکری – اجباری) در کودکان بدانند

برای پیش بینی قد کودک با این روش

قد مادر و پدر ژنتیکی را اندازه بگیرید و ثبت کنید.

سپس میانگین ارتفاع این دو نفر را حساب کنید.

اما دقت کنید اگر می خواهید قد یک پسر را پیش ‌بینی کنید، 6 سانتی متر به میانگین اضافه کنید.

و اگر قد یک دختر را پیش‌ بینی می ‌کنید، 6 سانتی متر از میانگین کم کنید.

نتیجه قد پیش بینی شده فرزند شما است!

برای مثال، اگر مادر 157 سانتی متر و پدر 172 سانتی متر قد داشته باشد، میانگین آن ها 164 سانتی متر خواهد شد.

حال برای پسران و دختران جدا حساب می کنیم.

پسران:170 سانتی متر( با احتساب 6 سانت اضافه شده)

دختران: 157 سانتی متر (6 سانت کم تر)

این روش چقدر دقیق است؟ صد در صد دقیق نیست!این روش در 30 درصد مواقع احتمال خطا دارد و ممکن است بین 5 تا 7 سانت خطا داشته باشد.

محدودیت دیگر این است که شما باید بدانید که والدین کودک متولد شده چقدر قد دارند تا این محاسبه کار کند. اگر قد والدین ژنتیکی آن ‌ها را نمی‌ دانید، می ‌تواند آن را غیرممکن کند، مثلا ممکن است در کودک فرزندخوانده  باشد یا والدین به کمک روش‌های کمک باروری با اسپرم یا تخمک اهدایی دارای فرزند شده باشند.

 

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *