4 علامت هشدار دهنده اعتیاد کودک شما مواد استنشاقی

4 علامت هشدار دهنده اعتیاد کودک شما مواد استنشاقی

4 علامت هشدار دهنده اعتیاد کودک شما مواد استنشاقی

داروهای استنشاقی مواد شیمیایی خطرناکی هستند که نمی توانید ببینید. آنها بخارات مضری هستند که از محصولاتی مانند چسب، رنگ، بنزین، پولیش کفش و مایعات از فندک ساطع می شوند. این داروها بیشتر توسط کودکان 12 تا 15 ساله و تازه به مصرف داروهای استنشاقی استفاده می شود. کودکانی که بین 16 تا 17 سال سن دارند به اکسید نیتروژن روی می آورند که به آن ویپت می گویند. مصرف کنندگان مواد استنشاقی که بالای 18 سال سن دارند به نیترات هایی مانند آمیل نیتریت ها روی می آورند که به آنها پوپر نیز می گویند. اعتیاد کودک شما به مواد استنشاقی امری است که اگر بتوانید سریع متوجه آن شوید می توانید از ضررهای بعدی آن جلوگیری کنید.

نحوه مصرف مواد استنشاقی

مصرف کنندگان مواد مخدر ماده استنشاقی انتخابی خود را از طریق بینی یا دهان خود استنشاق می کنند. یکی از روش هایی که آنها استفاده می کنند، اسنیف نامیده می شود، در حالی که روش دیگر به عنوان اسنورت نامیده می شود. همچنین یکی به نام کیسه کشی وجود دارد. نحوه کار این است که دارو در یک کیسه ریخته می شود و سپس استنشاق می شود. گاهی پارچه ای از دارو اشباع می شود و سپس در دهان قرار می گیرد. اکسید نیتروژن از بادکنک ها استنشاق می شود. اعتیاد کودک به هریک از این روش ها می تواند برای اون زیان بار و غیر قابل جبران باشد.

آنچه اعتیاد کودک به مواد استنشاقی با بدن انجام می دهند

مانند الکل، اکثر مواد استنشاقی استفاده شده سیستم عصبی مرکزی را سرکوب می کنند. هنگامی که مواد استنشاقی مصرف می شود، گفتار مصرف کننده مواد مختل می شود و هماهنگی تحت تأثیر قرار می گیرد. احساس سرخوشی وجود خواهد داشت و فردی که دارو را استنشاق می کند ممکن است دچار سرگیجه شود. احساس خواب آلودگی ممکن است تجربه شود و در صورت استنشاق مقدار زیادی از دارو ممکن است سردرد سرسخت ایجاد شود. از دیگر اثرات اعتیاد کودک به داروهای استنشاقی می توان به هذیان، توهم و از دست دادن هوشیاری اشاره کرد. پس از استنشاق دارو در مدت طولانی، ممکن است مصرف کننده کاهش وزن، کاهش قدرت عضلانی و سردرگمی را تجربه کند. ممکن است اندام ها و سیستم عصبی آسیب ببینند و فرد بدخلق و افسرده شود. سایر عوارض جدی شامل ضربان قلب نامنظم و نارسایی قلبی است. مرگ ناشی از استنشاق مواد مخدر را «مرگ ناگهانی بو کردن» می‌گویند. استنشاق نیتریت ها لذت حاصل از رابطه جنسی را تشدید می کند و برای بهبود عملکرد جنسی استفاده می شود. استفاده از مواد استنشاقی می تواند منجر به رفتار جنسی غیرقابل کنترل و انقباض یک بیماری مقاربتی شود.

علائم فیزیکی سوء مصرف مواد استنشاقی

1. هنگامی که فردی مواد مخدر را استنشاق می کند بدن و لباس هایش ممکن است با رنگ لکه دار شوند.

2. اعتیاد کودک به مواد ممکن است زخم هایی ایجاد کنند که دور دهان می چرخند.

3. چشمانشان ممکن است قرمز و اشک آلود باشد و بینی شان چکه کند.

4. ممکن است بوی شیمیایی در نفس آنها باقی بماند، ممکن است مست به نظر برسند، ممکن است تلو تلو بخورند و ممکن است حالت تهوع و اضطراب داشته باشند.

از آنجایی که محصولاتی که کودکان استنشاق می‌کنند معمولاً در خانه یافت می‌شوند و به راحتی می‌توان آن‌ها را در دست گرفت، مهم است که از علائم سوء مصرف اعتیاد کودک به مواد استنشاقی آگاه باشید. اگر متوجه شدید که مصرف مواد مخدر قبل از اینکه خیلی دیر شود، فوراً کمک بگیرید. در برخی موارد، پس از پایان سوء مصرف مواد، این احتمال وجود دارد که برخی از آسیب‌های ناشی از آن جبران شود.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *