5 حرکت بدن موثر در شروع صحبت کودک

5 حرکت بدن موثر در شروع صحبت کودک

“چگونه و با چه حرکات بدنی می توانم به فرزندم کمک کنم صحبت کردن را یاد بگیرد؟” یکی از رایج ترین سوالاتی است که از ما به عنوان آسیب شناس گفتار پرسیده می شود. ما با بسیاری از والدین متعهد ملاقات می کنیم که به دنبال مشاوره در مورد نحوه استفاده از فعالیت های بازی، داستان ها و مکالمات برای حمایت و رشد مهارت های گفتاری و زبانی فرزندان خود هستند.

اما آیا می‌دانستید که یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانیم مهارت‌های گفتاری و زبانی را پشتیبانی کنیم، ربطی به کلمات گفتاری ندارد؟ جالب اینجاست که کودکان زبان را از طریق ترکیبی از مدل های کلامی (گفتاری) و همچنین مدل های غیرکلامی یاد می گیرند. مدل‌های غیرکلامی می‌توانند شامل تماس چشمی، حالات چهره، زبان بدن و حرکات بدن مورد علاقه شخصی من باشند. و با کمی دانش، حرکات بدن می‌توانند ابزار قدرتمندی برای کمک به کودک شما در یادگیری صحبت کردن باشند.

حرکات بدن چیست؟

حرکات بدن به استفاده از دست ها یا بدن خود برای انتقال پیام اشاره دارند. اکثر ما بدون اینکه متوجه باشیم از حرکات بدن استفاده می کنیم! اگر دوستی را از دور ببینیم و برایش دست تکان دهیم که بیاید، به او اشاره می کنیم. مثال های دیگر عبارتند از اشاره، تکان دادن یا کف زدن. حرکات بدن با کلید واژه‌ها که یک سیستم امضای ساختاریافته و خاص است، متفاوت است. حرکات بدن طبیعی غیررسمی‌تر هستند، زیرا می‌توانند برای افراد مختلف فردی باشند، برای مثال، حرکت بدن یک فرد برای “سرما” ممکن است با حرکت بدن شخص دیگر برای یک کلمه بسیار متفاوت باشد.

چگونه خودسازی را در کودکان خود تقویت کنیم؟

چه زمانی کودک من باید استفاده از حرکات را شروع کند؟

تحقیقات به ما نشان می‌دهد که حرکات بدن یکی از اجزای اساسی برای کمک به کودکانمان در یادگیری صحبت کردن هستند. از سن نه ماهگی، حرکات بدن راهی برای کودک شما می‌شود تا مدت‌ها قبل از اینکه بتواند از کلمات کلامی خود استفاده کند، با شما ارتباط برقرار کند.

کودک ده ماهه شما ممکن است از حرکاتی استفاده کند تا چیزی را به شما نشان دهد، چیزی به شما بدهد یا توجه شما را با اشاره به چیزی جلب کند.

در حدود 18 ماهگی، کودکان نوپا شروع به جفت کردن حرکت بدن خود با یک کلمه می کنند. به عنوان مثال اشاره کردن به پرنده ای در آسمان و گفتن “پرنده” یا دست گرفتن به سمت بطری آنها و گفتن “بطی بطی” است.

همانطور که کودکان زبان کلامی خود را توسعه می دهند، نیاز آنها به استفاده از تصاویر و حرکات به طور طبیعی محو می شود و در نهایت ناپدید می شود. اما برای کودکانی که مشکلات ارتباطی دارند، معرفی و ادامه استفاده از حرکات بدن می‌تواند راهی فوق‌العاده برای رشد درک و استفاده کودک از زبان باشد

اما آیا حرکات مانع استفاده کودک من از کلمات نمی شود؟

این موضوعی است که در خانواده های ما زیاد مطرح می شود! و در حالی که ممکن است به نظر برسد که تمرکز بر ارتباطات غیرکلامی مانند حرکات بدن می‌تواند مانع یادگیری صحبت شود، تحقیقات به ما نشان می‌دهد که برعکس این موضوع صادق است. استفاده از حرکات بدن می‌تواند روش ارزشمندی برای رشد ارتباط کودک شما به روش‌های زیر باشد:

درباره شروع درمان کودکان نیازمند کاردرمانی تخصصی بدانید.

پنج نکته مهم برای استفاده از حرکات برای کمک به فرزندتان در یادگیری صحبت کردن

مانند همه استراتژی‌هایی که برای رشد گفتار و زبان کودک شما طراحی شده‌اند، تکنیک‌هایی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را اجرا کنید که نحوه معرفی و استفاده از حرکات بدن را بهبود می‌بخشد. ما پنج نکته مهم را برای کمک به شما برای شروع استفاده از حرکات با فرزندتان گردآوری کرده ایم:

  1. با کلماتی که فرزندتان به آنها علاقه دارد شروع کنید

تحقیقات به ما نشان می دهد که کودکان زمانی زبان را یاد می گیرند که علاقه و انگیزه داشته باشند. هنگامی که کودک شما در حال بازی است، کمی وقت بگذارید تا ببینید با چه چیزی بازی می کند، منتظر بمانید و ببینید با چه چیزی و چگونه با اسباب بازی ها بازی می کند و به صداهایی که می شنوید گوش دهید. این به شما کمک می کند اولین کلمات خود را برای اضافه کردن حرکات انتخاب کنید. اگر کودک شما علاقه ای به ماشین های اسباب بازی ندارد، انتخاب کلماتی مانند تصادف، بیپ بیپ و توقف ممکن است جالب نباشد. اما اگر فرزند شما عاشق وسایل نقلیه خود است، این کلمات می تواند نقطه شروع خوبی باشد!

  1. با فرزند خود رو در رو باشید

خم شدن به سطح فرزندتان و رو به رو شدن با فرزندتان این احتمال را افزایش می دهد که فرزندتان با حرکت بدن شما هماهنگ شود و به پیام شما پاسخ دهد.

  1. حرکاتی را انتخاب کنید که برای شما طبیعی باشد

هنگام تصمیم گیری در مورد حرکت بدن برای یک مورد یا فعالیت، کمی زمان بگذارید و کاری را انتخاب کنید که برای شما و خانواده تان طبیعی است. حرکت بدن یک فرد برای “سرما” ممکن است با حرکت بدن شخص دیگر برای همان کلمه بسیار متفاوت به نظر برسد و این اشکالی ندارد! با فردی کردن حرکات، این شانس را افزایش می دهد که آنها را به خاطر بسپارید و به طور طبیعی از آنها در طول روز استفاده کنید.

  1. حرکت بدن خود را با کلمه گفتاری خود جفت کنید

به یاد داشته باشید که حرکات بدن جایگزین کلمات گفتاری نمی شوند – آنها آنها را تقویت می کنند! وقتی کلمه “ماشین” را می گویید، هر بار از حرکات”ماشین” خود در همان زمان استفاده کنید! این شانس این را افزایش می دهد که کودک شما این حرکت را به کلمه گفتاری مرتبط کند و درک خود را تقویت کند.

  1. همه را به کار بگیرید!

کودکان زمانی زبان را بهتر یاد می گیرند که در همه محیط ها در معرض مدل های یکسانی قرار گیرند. بنابراین به مادربزرگ و پدربزرگ، مربیان مهدکودک و معلمان مدرسه همان حرکاتی را که شما ایجاد کرده اید بیاموزید. هر چه فرزند شما بیشتر در معرض دید قرار گیرد، احتمال یادگیری، درک و استفاده از آنها برای برقراری ارتباط بیشتر است.

حرکات بدن می توانند راهی ساده و موثر برای حمایت و رشد مهارت های ارتباطی شما باشند. با راهنمایی های برتر ما، در مسیر ایجاد درک و واژگان با فرزندان کوچک خود خواهید بود. و اگر احساس می‌کنید به پشتیبانی بیشتری نیاز دارید، برای اطلاعات بیشتر حتماً با ما تماس بگیرید.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *