8 روش افزایش دایره واژگان کودک

واژگان

8 روش سرگرم کننده برای ساخت و افزایش دایره واژگان کودک

به کودک پیش دبستانی خود کمک کنید تا کلمات و واژگان جدید برای ایجاد مهارت های خواندن اولیه بیاموزد.

قبل از اینکه کودک بتواند خواندن را بیاموزد، باید درک خوب و کاملی از کلمات اساسی و معنای آنها داشته باشد. و اگرچه ممکن است کمی سخت به نظر برسد، اما راه‌ های بسیار آسانی وجود دارد که می ‌توانید دایره واژگان را وسعت ببخشید و مفاهیم اولیه خواندن را معرفی کنید. در واقع، شما یاد دادن بسیاری از کلمات را به طور معمول، در طول روز یا هفته خود به خود انجام می دهید، حتی بدون اینکه متوجه شوید.

از خواندن با صدای بلند برای کودک پیش دبستانی خود گرفته تا صرفاً درگیر شدن در مکالمه، به کودک خود کمک می کنید تا کلمات را یاد بگیر.. مثلا اینکه کجا کاربرد دارند، معنی آنها چیست، معنی یک سری از کلمات یکسان است، چقدر متفاوت هستند و خیلی چیزهای دیگر.

والدین می توانند به مهارت های زبانی کمک کنند حتی زمانی که کودکشان تاخیر در گفتار دارد. در واقع، هر چه والدین بیشتر به کودکان برای غلبه بر چالش ها کمک کنند، کودک برای مهدکودک آمادگی بیشتری خواهد داشت.

والدین کودکان مبتلا به اختلالاتی مانند اوتیسم، آپراکسی گفتار، و مشکلات لکنت بهتر است بخواهند قبل از شروع با یک گفتار درمانگر مشورت کنند. اغلب، درمانگران می توانند تکنیک های موثری را برای ایجاد مهارت های گفتاری و زبانی توصیه کنند.

در اینجا چند فعالیت آسان و سرگرم کننده برای ساخت واژگان وجود دارد که می توانید هر روز انجام دهید و به شما کمک می کند کلمات جدید را به کودک خود بیاموزید.

3 روش برای پیش بینی قد کودک

واژگان

از کتابخانه بازدید کنید

اگر به دنبال مکانی عالی برای شروع ساختن واژگان پیش دبستانی و مهارت های خواندن اولیه خود هستید، به کتابخانه محلی خود نگاه کنید. تحقیقات ارتباط قوی بین استفاده از کتابخانه و مهارت های سوادآموزی در کودکان خردسال را نشان می دهد

تنها بودن در مکانی که در آن کتاب ها و منابع ادبی زیادی وجود دارد، کمک زیادی به کودک پیش دبستانی شما می کند تا در مطالعه راحت باشد.

کتابخانه های کودکان اغلب رویدادها و فعالیت های سرگرم کننده و جذابی را برای کودکان خردسال برگزار می کنند که آنها را در معرض کلمات جدید قرار می دهد و همچنین فرصتی برای معاشرت.

جایگزین مترادف

یک راه آسان برای آشنا کردن فرزندتان با کلمات جدید این است که خودتان از آنها استفاده کنید. بالاخره شما اولین و بهترین الگوی فرزندتان هستید. یکی از راه های انجام این کار تبدیل شدن به یک لغت نامه مترادف برای کلمات مختلف است. در حالی که مترادف خیل یبهتر از کلمه اصلی منظور را منتقل می کند.

وقتی نوبت به ساخت واژگان پیش دبستانی می رسد، عظیم همیشه بهتر از بزرگ است. در اینجا چند پیشنهاد دیگر وجود دارد:

سرد: خنک، منجمد

گرم: مرطوب، جوشان، گرمسیری

باهوش: خردمند، درخشان، عاقل

به عنوان مثال، هنگام توصیف یک الگوی پارچه، سعی کنید از کلماتی مانند غیر معمول، نرم یا طراحی خلاقانه و عجیب استفاده کنید. این کلمات ممکن است در حال حاضر فراتر از درک یک کودک نوپا باشد، اما با استفاده از آنها در زمینه مناسب، آنها را قابل درک تر خواهید کرد.

 لیبل بسازید

اگر می خواهید کودک پیش دبستانی شما کلمات بیشتری یاد بگیرد، آن را آسان کنید. علاوه بر اینکه اغلب آنها را می گویید، آنها را نیز نشان دهید. با استفاده از برچسب ‌ساز برای نام‌ گذاری مواردی که معمولاً استفاده می ‌شود، بر درک اساسی خود از کلمات شناخته‌ شده تکیه کنید تا یاد بگیرند که کلمه را تشخیص دهند. به عنوان مثال، اگر اسباب ‌بازی‌ های او در سطل ‌های مختلفی از اقلام مشابه جدا شده‌اند، روی سطل‌ ها مانند بلوک، عروسک، ماشین، کتاب و غیره برچسب بزنید.

کمک به دسته بندی کردن جملات

وقتی صحبت از معرفی کلمات جدید به میان می آید، دیدن، یادگیری است. آموزش دسته بندی به کودک پیش دبستانی به تفکر منطقی او کمک می کند و دایره لغات خود را می سازد.

یک راه خوب برای کمک به کودکان پیش دبستانی در یادگیری کلمات جدید این است که آنچه را می شنوند بگیرند و به آنها کمک کنید تا آن را تجسم کنند. برای این بازی از فلش کارت استفاده کنید یا تصاویر را از مجلات برش دهید.

واژگان

قافیه را تمرین کنید

قافیه نه تنها سرگرم کننده است، بلکه راه آسانی است برای اینکه کودک نوپا به این فکر کند که کلمات مختلف چگونه می توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

درباره تضمین سلامت روان و سازگاری کودک بدانید.

با صدای بلند با هم بخوانید

خواندن با صدای بلند علاوه بر اینکه راهی فوق ‌العاده برای گذراندن زمان با کیفیت با کودک پیش دبستانی است، راهی عالی برای قرار دادن آنها در معرض کلمات جدید است.

کتاب هایی را انتخاب کنید که مورد علاقه کودک پیش دبستانی شما هستند اما از کلماتی استفاده می کنند که کمی فراتر از درک او هستند.

با هم می ‌توانید معنای آنها را با استفاده از متن و کلمات دیگر روی صفحه و هر عکسی که ممکن است در صفحه باشد، در بیاورید.

5/5 (1 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *