PECS سیستم ارتباط تبادل تصویر – بخش 2

PECS سیستم ارتباط تبادل تصویر – بخش 2

در مطلب قبلی با عنوان PECS سیستم ارتباط تبادل تصویر – بخش 1 به توضیح و معرفی PECS پرداختیم. در این بخش به توضیحات تکمیلی آن می پردازیم.

چگونه فرزندم استفاده از آنها را یاد می گیرد؟

سیستم PECS شامل شش مرحله یادگیری است و ابتدا با آموزش دادن به کودک شما برای دادن یک تصویر واحد از آیتم یا فعالیت مورد نظر به شخصی که بلافاصله عکس مورد/فعالیت درخواستی را می گیرد و در اختیار کودک قرار می دهد، شروع می شود. مراحل اولیه PECS بر یادگیری استفاده از این سیستم تبادل تمرکز می کند و سپس به آموزش کودک می پردازد که چگونه این مهارت را تعمیم دهد تا از آن در افراد مختلف، در مکان های مختلف و در شرایط مختلف استفاده کند. در طول این مراحل اولیه، مهم است که PECS به کودک آموزش داده شود و به طور روزانه مورد استفاده قرار گیرد تا تمرین تقویت مداوم و هنگام یادگیری سیستم ارائه شود.

اگرچه در ابتدا PECS بر روی استفاده با اقلام پر کاربرد تر تمرکز می‌کند، زیرا کودکان در شش مرحله حرکت می‌کنند و یاد می‌گیرند که بهتر بین تصاویر تمایز قائل شوند. درمانگران می‌توانند با شما همکاری کنند تا میزان مناسبی از تشویق و مدل‌سازی را به فرزندتان بیاموزند تا به او کمک کند تا استفاده مؤثر از PECS را یاد بگیرد. با گذشت زمان کودکان بیشتر به چالش کشیده می شوند و یاد می گیرند که چگونه از آنها برای تشکیل جملات استفاده کنند. در پیشرفته‌ترین مراحل، به کودکان آموزش داده می‌شود که از PECS برای مهارت‌های پیشرفته‌تر مانند پاسخ دادن به سؤالات و اظهار نظر در مکالمات به شیوه‌ای پیچیده‌تر استفاده کنند.

این شیوه چگونه به فرزند من و خانواده من کمک می کند؟

مزایای متعددی برای استفاده از PECS برای کودک شما وجود دارد و به همین دلیل است که برای درمانگران توصیه می شود که آنها را به خانواده ها برای استفاده توصیه کنند. اغلب کودکان با کاهش توانایی در برقراری ارتباط، ممکن است به دلیل ناامیدی از ناتوانی در بیان نیازها یا احساسات خود به دیگران، رفتارهایی مانند عصبانیت از خود بروز دهند. مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از PECS عصبانیت‌ها و رفتارهای عجیب و غریب را کاهش می‌دهد، زیرا وقتی کودک استفاده از PECS را یاد می‌گیرد، توانایی خود را برای برقراری ارتباط بهبود می‌بخشد که به کاهش سطح ناامیدی او کمک می‌کند.

علاوه بر این، شروع کردن کودکان با PECS می تواند به جلوگیری از ایجاد یک تاریخچه عاطفی منفی مرتبط با گفتار در زمانی که برای آنها دشوار است کمک کند. هنگامی که کودکان با گفتار مشکل دارند و برای کمک به صحبت کردن به تلقین های زیادی نیاز دارند، این می تواند منجر به ایجاد وابستگی سریع در کودک شود، جایی که آنها برای ایجاد هر صدایی نیاز به تذکر دارند. PECS می‌تواند به کودکانی که این نیازهای بالاتر برای رشد گفتار را دارند، با ارائه تلقین به شیوه‌ای فیزیکی به جای کلامی کمک کند. این نکته مهم است، زیرا برای اینکه کودک را با صحبت کردن به سمت استقلال سوق دهد، ساده‌تر از تلقین‌های کلامی حذف می‌شود. علاوه بر این، استفاده از PECS به‌عنوان اعلان‌های فیزیکی آسان‌تر از زبان اشاره است، زیرا زبان اشاره به برنامه‌ریزی و هماهنگی حرکتی بیشتری نیاز دارد که اگر کودک شما در مهارت‌های حرکتی خود نیز تاخیر داشته باشد، می‌تواند دشوار باشد.

درباره راهکارهای کمک به اختلال شنوایی در خانه و مدرسه بدانید.

به طور خلاصه، PECS یک مداخله زبانی ارزان و با فناوری پایین ارائه می‌کند که می‌تواند به خانواده‌ها کمک کند قدرت ارتباط با دیگران را به فرزندشان بیاموزند. اگرچه PECS برای آموزش گفتار طراحی نشده است، اما گفتار به طور غیرمستقیم تشویق می شود زیرا کودکان ابتدا یاد می گیرند که کارت های تصویری را با اشیاء مرتبط کنند که می تواند به آنها کمک کند سپس یاد بگیرند که کلمات را با آن اشیاء مرتبط کنند. همانطور که کودکان کارت های تصویری را با دیگران در اطراف خود رد و بدل می کنند تا آنچه را که می خواهند به دست آورند، مزایای برقراری ارتباط با دیگران را یاد می گیرند و تشویق می شوند که بیشتر با هم ارتباط برقرار کنند. تحقیقات نشان داده است که برخی از کودکان پس از یادگیری استفاده از PECS به طور خود به خود شروع به استفاده از زبان کلامی می‌کنند، زیرا وقتی یاد بگیرند که درخواست دیگران می‌تواند چیزهایی را که می‌خواهند به دست آورد، برای آنها آسان‌تر می‌شود که یاد بگیرند که صحبت کردن سریع‌تر از استفاده از PECS است. اگر اطلاعات بیشتری در مورد استفاده از PECS می‌خواهید و فکر می‌کنید ممکن است برای فرزندتان مفید باشد، لطفاً با گفتار درمانگر خود تماس بگیرید و در جلسه بعدی با او در میان بگذارید. آنها می توانند شما را در شروع استفاده از سیستم PECS با فرزندتان راهنمایی کنند!

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *